Deprecated: هوک elementor/widgets/widgets_registered از نگارش3.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از elementor/widgets/register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5758

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383
همه چیز درباره ارتباط جنسی در بارداری - آموزش تخصصی بارداری سالم و زایمان راحت

همه چیز درباره ارتباط جنسی در بارداری

1- آیا داشتن روابط جنسی در بارداری مجاز است؟

2-تحت چه شرایطی در بارداری نباید رابطه جنسی داشت؟

3-کدام علائم نیاز به تماس با پزشک یا ماما دارد؟

4- بارداری چگونه می تواند بر زندگی جنسی شما تاثیر بگذارد؟

5-در زمان بارداری میل جنسی کمی دارم. آیا طبیعی است؟

6-آیا نزدیکی جنسی در طول بارداری به جنین آسیب می زند؟

7-آیا رابطه جنسی دهانی در بارداری ایمن است؟

8-آیا می توان برای کاهش آسیب به جنین در بارداری، از راه مقعد نزدیکی داشت؟

9- راه های دیگری که می توان در بارداری با همسر خود نزدیکی کرد، کدام اند؟

10-فاکتورهایی که باید پیش از نزدیکی در سه ماه اول بارداری به یاد داشته چیست؟

11-آیا پوزیشن (حالت انجام) نزدیکی در دوران بارداری مهم است؟

12-بهترین پوزیشن (حالت انجام) نزدیکی در دوران بارداری کدام است؟

13-آیا لازم است در دوران بارداری هم جلوگیری داشت؟

14-چگونه می توان خود را از عفونت های منتقله از راه جنسی محافظت کرد؟

15-آیا لازم است در دوران بارداری از کاندوم استفاده شود؟

16-آیا می توان در بارداری ارگاسم بدون دخول داشت؟

17-آیا نزدیکی یا ارگاسم در بارداری باعث سقط جنین یا انقباض عضلات می شود؟

18-آیا نزدیکی کردن در بارداری باعث زایمان زودرس می شود؟

19-آیا رابطه جنسی می تواند باعث شروع درد زایمان شود؟

20-پوزیشن های راحت در دوران بارداری کدام اند؟

21- کدام پوزیشن نزدیکی در بارداری مناسب نیست؟

22- بعد از نزدیکی و ارگاسم دچار گرفتگی عضلات رحمی می شوم، چاره چیست؟

23-میل جنسی و دخول در سه ماهه سوم به چه صورت می باشد؟

24-آیا نزدیکی در هفته آخر باعث می شود درد زایمان شروع شود؟

 

1-آیا داشتن رابطه جنسی در بارداری مجاز است؟

اکثر خانم هایی که بارداری طبیعی دارند تا زمانی که کیسه آبشان پاره شود و یا درد زایمان داشته باشند، رابطه جنسی را ادامه می دهند. نا زمانیکه مادر احساس ناراحتی نداشته باشد و از سوی پزشک یا ماما ممنوعیتی توصیه نشده است، مقاربت مجاز است. بهتر است دخول در دوران بارداری ملایم و کم عمق صورت پذیرد. همچنین تا حد ممکن ، نوک پستان تحریک نشود. چون هورمون اکسی توسین (ایجاد کننده انقباض رحم ) ترشح می شود.

2- چه زمانی نباید در بارداری رابطه جنسی داشته باشید؟

اگر یکی از موارد بارداری های پر خطر زیر را داشته باشید نباید رابطه جنسی داشته باشید:

 • در معرض خطر سقط جنین باشید یا سابقه سقط جنین داشته باشید.
 • در معرض خطر زایمان زودرس (انقباضات قبل ازهفته 37 بارداری باشید.
 • خونریزی واژینال، ترشحات یا انقباض عضلات رحمی بدون علت داشته باشید.
 • کیسه آمنیوتیک نشت کرده یا غشاء آن پاره شده باشد.
 • دهانه رحم در دوران بارداری خیلی زود باز شده باشد.
 • جفت در قسمت پایین رحم یا در سر راه دهانه رحم قرار گرفته باشد.
 • بارداری دوقلو، سه قلو یا چند قلو داشته باشید.

نکته: همچنین به خاطر داشته باشید که اگر پزشک یا مامای شما تاکید می کنند رابطه جنسی نداشته باشید، به معنی نداشتن ارگاسم یا تحریک جنسی نیز می باشد.

3- چه نوع علائمی نیاز به تماس با پزشک یا ماما دارد؟

طبیعی است در طول و یا بعد از رابطه جنسی یا ارگاسم احساس ناراحتی کنید، اما اگر این ناراحتی بعد از چند دقیقه برطرف نشد، یا اگر درد یا خونریزی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. هر زمان سؤال یا نگرانی درباره رابطه جنسی دارید با پزشک یا ماما صحبت کنید. اگر به شما گفته می شود از داشتن رابطه جنسی جلوگیری کنید، به توصیه ها توجه کنید.

4-بارداری چگونه می تواند بر زندگی جنسی شما تاثیر بگذارد؟

علاقه و تمایل شما به رابطه جنسی در طول بارداری تغییر می کند. افزایش و کاهش میزان هورمون ها و سایر تغییرات در بدن ممکن است بر روی میل جنسی تأثیر بگذارد. در اینجا برخی از تغییرات میل جنسی در دوران بارداری ذکر شده است:

– سه ماهه اول (تا پایان هفته 14 بارداری):

تغییر سطح هورمون در اوایل بارداری و تغییر شکل بدن ممکن است باعث شود بیشتر احساس جنسی داشته باشید. اما این تغییرات ممکن است منجر به کاهش میل جنسی، خستگی زودهنگام، تهوع، درد معده، حساس شدن سینه ها و تکرر ادرار شود.

 

– سه ماهه دوم (از شروع هفته 15 تا پایان هفته 28):

ممکن است در طول سه ماهه دوم احساس بهبودی کنید. ناراحتی هایی که در سه ماهه اول داشته اید از بین رفته یا می توانید آن ها را در سه ماهه دوم کنترل کنید. شکم شما در حال بزرگ شدن است اما هنوز به اندازه کافی کوچک است تا رابطه جنسی راحتی داشته باشید. در واقع، ممکن است بخواهید رابطه جنسی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشید!

زنان در دوران بارداری خون زیادی دریافت می کنند و بیشتر این خون در زیر کمر جریان دارد. این افزایش جریان خون باعث می شود راحت تر ارگاسم داشته باشید. ارگاسم زمانی است که از رابطه جنسی بیشترین لذت را می برید. هنگامی که ارگاسم می شوید، در داخل و اطراف واژن احساس انقباض می کنید.

– سه ماهه سوم (از شروع هفته 29 تا پایان بارداری):

ممکن است با نزدیک شدن به پایان بارداری، میل جنسی کمتری داشته باشید. همانطور که شکم شما بزرگتر می شود، موقعیت های جنسی ناراحت کننده تر می شوند. ممکن است کمتر به رابطه جنسی علاقه نشان دهید، زیرا بیشتر به زایمان و داشتن نوزاد جدید فکر می کنید.

5- در زمان بارداری میل جنسی کمی دارم. آیا طبیعی است؟

طیف وسیعی از تجارب فردی در مورد میل جنسی در دوران بارداری وجود دارد. برخی از زنان در طول بارداری دارای میل جنسی بالایی هستند، در حالی که دیگران علاقه کمتری به رابطه جنسی نشان می دهند.  در سه ماهه اول، ممکن است احساس خستگی یا تهوع داشته باشید. این تغییر غیرمعمول به خاطر تغییرات جسمی و احساسی کاملا طبیعی است. اما در سه ماهه دوم میل جنسی شما افزایش می یابد.

با این حال، تمایل جنسی شما در سه ماهه سوم کاهش می یابد.  احساس خود را به همسرتان بگویید و به او اطمینان دهید هنوز دوستش دارید. سعی کنید ارتباط بین خودتان و همسرتان را از دست ندهید.

6-آیا نزدیکی جنسی در طول بارداری به جنین آسیب می زند؟

در بارداری نرمال و طبیعی نزدیکی به جنین آسیب نمی رساند. جنین شما در مایع آمونیاکی امن است و در طول نزدیکی خطری او را تهدید نمی کند. مسئله بعدی رسیدن آلت تناسلی مرد به رحم در طول نزدیکی و آسیب به جفت و جنین است. این مسئله غیر ممکن است. همسر شما نمی تواند در طول نزدیکی به فرزند شما ضربه ای وارد کند.

درباره ارگاسم نیز نگران نباشید. درست است که ارگاسم باعث انقباض رحم می شود اما این انقباض با انقباض ناشی از زایمان متفاوت است و آسیبی نمی رساند.

7-آیا رابطه جنسی دهانی در بارداری ایمن است؟

در بیشتر موارد، بله، رابطه جنسی دهانی امن است. لیس زدن امن است، اما دمیدن هوا درون ناحیه تناسلی امن نیست. دمیدن هوا در مهبل (واژن) می تواند یک آمبولیز هوایی ایجاد کند (یک حباب هوا که به گردش خون شما می رسد). این مسئله به ندرت اتفاق می افتد، اما ممکن است برای شما یا جنین تهدید کننده حیات باشد.

نزدیکی دهانی نسبتا امن تر است. اما دمیدن هوا به واژن در طول نزدیکی دهانی بسیار خطرناک است زیرا  احتمال تشکیل حباب های هوا که موجب انسداد رگ ها می شود را افزایش می دهد. این مسئله برای نوزاد و مادر خطرناک است. پاکسازی واژن پس از نزدیکی دهانی بسیار مهم است.

همچنین اگر همسر شما تبخال دهانی دارد، رابطه جنسی دهانی برای شما امن نیست. اگر همسر شما تا به حال ویروس تبخال داشته است، باید در سه ماهه سوم به طور کامل از دادن رابطه جنسی دهانی برای شما خودداری کند، حتی اگر علائمی ندارد.

اگر مطمئن نیستید وضعیت ویروس HIV همسرتان چیست، از یک سد دندانپزشکی (ورقه ای از لاتکس که بین اندام تناسلی شما و دهان همسرتان قرار داده می شود) استفاده کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد یک فرد ممکن است قادر به انتقال HIV از طریق برش های کوچک در دهان باشد.

8-آیا می توانم برای کاهش آسیب به جنین، از راه مقعد در بارداری نزدیکی کنم ؟ 

نزدیکی از مقعد عموما برای یک خانم دردناک و آسیب زا می باشد. در دوران بارداری بدلیل افزایش ریسک همورویید یا بواسیر بدلیل یبوست، افزایش احتمال انتقال عفونت از مقعد به واژن و همچنین احتمال آسیب رسیدن به جفت در طول بارداری نزدیکی مقعدی مجاز نیست.

9- راه های دیگری که می توانید با همسر خود نزدیکی کنید، چیست؟

مجبور نیستید رابطه جنسی داشته باشید تا به همسرتان علاقتان را نشان دهید. می توانید برای نشان دادن صمیمت از روش های زیر استفاده کنید:

 • در آغوش کشیدن
 • بوسیدن
 • ماساژ
 • استمناء متقابل. این حالت زمانی است که شما و همسرتان یکدیگر را لمس می کنید تا به ارگاسم برسید.
 • رابطه جنسی دهانی

برای نزدیکی به همسرتان، در مورد نیازهای خود صحبت کنید. اگر روش شما مناسب نیست آن را تغییر دهید. اگر درباره تأثیر بارداری بر روی رابطه خود نگران هستید، با پزشک و ماما صحبت کنید.

10-فاکتورهایی که باید پیش از نزدیکی در سه ماه اول بارداری به یاد داشته چیست؟

از نزدیکی خشن دوری کنید زیرا جنین را تحت تاثیر قرار می دهد. از کاندوم استفاده کنید و بعد از نزدیکی واژن را تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید هیچ گونه عفونتی به جنین نمی رسد. از روان سازهای معطر استفاده نکنید. بهتر است از روان ساز استفاده نکنید.

 

11-آیا پوزیشن  نزدیکی در دوران بارداری مهم است ؟ 

اصولا  با پیشرفت حاملگی و رشد رحم، دیگر امکان استفاده از برخی پوزیشن های دخول در دوران قبل از بارداری برایتان امکان پذیر نخواهد بود .  ضمن اینکه ، مادر باردار در هفته های بالاتر نباید به مدت طولانی به پشت بخوابد. پس با استفاده از پوزیشن های دخول در بارداری ذکر شده در ادامه، می توانید روابط جنسی بی خطری داشته باشید. بهتر است دخول در دوران بارداری ملایم و کم عمق باشد. هم چنین تا حد ممکن ، نوک پستان تحریک

 

نشود. چون هورمون اکسی توسین (ایجاد کننده انقباض رحم ) ترشح می شود.

12-بهترین موقعیت جنسی در دوران بارداری چیست؟

 

 

در هنگام صحبت در مورد نزدیکی در بارداری ، پزشکان و زنان باردار، بر حالت های زن در بالا، پهلو به پهلو، یا حالت چمباتمه (به حالت چهار دست و پا یا تکیه بر تخت) تاکید دارند. برخی از این حالت ها ممکن است شکم شما را محافظت کند؛ سایر حالت ها می تواند عمق نفوذ را کنترل کند، زیرا نفوذ عمیق در حین بارداری احساس خوشایندی را ایجاد نمی کند.

تا زمانی که راحت هستید و احساس ناراحتی نمی کنید، اکثر موقعیت های جنسی در دوران بارداری مناسب است. رابطه جنسی دهانی نیز در دوران بارداری ایمن است. با پیشرفت بارداری می توانید شکل های مختلف را بررسی کنید و در حالتی که راحت تر هستید نزدیکی داشته باشید. مساله ای که اهمیت دارد ، ملایمت در دخول و کم عمق بودن آن است . در اینجا پوزیشن هایی را که این خصوصیات را دارند ذکر شده است:

12-1-پوزیشن پهلو:  در این پوزیشن ، دخول بسیار کم عمق بوده و کمترین میزان دخول به لحاظ عمق را خواهیم داشت. ضمن اینکه مادر در وضعیت راحتی قرار داشته و فشاری روی او وارد نمی باشد .

12-2-پوزیشن دخول از پشت:  در این حالت دخول داخل واژن، اما از پشت انجام می شود . در این وضعیت نیز میزان دخول به لحاظ عمق ، بسیار کم بوده و آسیبی مادر و جنین را تهدید نمیکند . ضمن اینکه راحتی مادر نیز فراهم است.

12-3-پوزیشن زن بالا:  در این پوزیشن مادر کاملا مسلط بر میزان و شدت و سرعت دخول می باشد. ممکن است عمق دخول بیشتر از سایر پوزیشن ها باشد. اما همین که شدت آن توسط مادر کنترل می شود، نکته ی مثبت این نوع دخول می باشد .

13-آیا لازم است در دوران بارداری هم جلوگیری داشته باشیم ؟ 

خیر. در دوران بارداری که مجدد باردار نمی شوید! پس جلوگیری کردن معنی ندارد. تخلیه مایع منی داخل واژن هم ممنوع نیست. چون پلاگ موکوسی دهانه رحم از ورود میکروب ها به داخل رحم جلوگیری می کند

14-چگونه می توان خود را از عفونت های منتقله از راه جنسی محافظت کرد؟

اگر شما یا همسرتان در معرض خطر ابتلا به عفونت های منتقله از راه جنسی هستید، باید از رابطه جنسی در بارداری اجتناب کنید و یا حداقل از کاندوم لاتکس استفاده کنید.

15- آیا لازم است در دوران بارداری از کاندوم استفاده شود؟

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند عفونت را منتقل کند و باعث ایجاد مشکلات جدی برای شما و جنین شود. اگر همسر شما عفونت منتقله از راه جنسی دارد از هر گونه رابطه جنسی اجتناب و یا با پزشک و مامای خود مشورت کنید. اگر موارد زیر وجود دارد حتما از کاندوم استفاده کنید:

 • ابتلای همسر به بیماری منتقله از راه جنسی
 • داشتن بیش از یک شریک جنسی در هرکدام از زوجین
 • رابطه جنسی با فرد جدید

16-آیا می توانم در بارداری ارگاسم بدون دخول داشته باشم؟ 

شرایط ارگاسم در بارداری نیز مانند دخول در بارداری می باشد. اگر علایم خطر (مثل دهانه رحم کوتاه و …که ذکر شد ) را ندارید، می توانید ارگاسم در بارداری داشته باشید.

17- آیا نزدیکی یا ارگاسم در بارداری باعث سقط جنین یا انقباض عضلات می شود؟

در موارد بارداری طبیعی و کم خطر، پاسخ خیر است. انقباضاتی که در طول و پس از ارگاسم حس می کنید، کاملا متفاوت از انقباضات زایمان است. با این حال افراد با بارداری غیر طبیعی باید با پزشک یا ماما صحبت کنند تا مطمئن شوند حاملگی در معرض خطر ندارند.

پزشکان و ماماها معمولا توصیه می کنند خانم ها در طی هفته های آخر بارداری از داشتن نزدیکی اجتناب کنند، زیرا اسپرم شامل یک ماده شیمیایی است که انقباضات رحمی را تحریک می کند.

18-آیا نزدیکی کردن در بارداری باعث زایمان زودرس می شود؟

نزدیکی و دخول در بارداری به تنهایی در یک خانم باردار کم خطر این مشکل را ایجاد نمی کند.  اما در خانم های که مشکلاتی دارند (مثلا سابقه زایمان زودرس ، رحم دو شاخ ، سرکلاژ و ..) ، نزدیکی و دخول در بارداری می تواند سبب تحریک انقباضات رحم شود.

19-آیا رابطه جنسی می تواند باعث شروع درد زایمان شود؟

خیر اگر بارداری معمولی و کم خطر دارید درد زایمان شروع نمی شود. تحریک جنسی یا ارگاسم نمی تواند باعث درد زایمان یا سقط جنین شود. در حالی که ارگاسم ممکن است باعث انقباض رحم شود، انقباضات به طور کلی موقت و بی ضرر هستند.

20- پوزیشن های راحت در دوران بارداری کدام اند؟

در ادامه برخی از وضعیت های راحت جهت انجام دخول در بارداری معرفی می گردد.

20-1-پوزیشن کنار هم، با زاویه

این پوزیشن برای دوران بارداری بسیار مناسب است و باعث می شود تا به شکم فشار وارد نشود. وقتی روی پهلو دراز می کشید می توان گفت هیچ فشاری به شما وارد نمی شود. هر دو پای خانم کنار همدیگر است و روی ران یا کمر همسر قرار می گیرند. حتما از بالش برای آسیب نرسیدن به گردنتان استفاده کنید.

20-2– پوزیشن خانم در بالا

این موقعیت می تواند در دوران بارداری بسیار مناسب باشد. به این ترتیب، وزنی روی شکم شما وجود نخواهد داشت و می توانید عمق نفوذ را کنترل کنید.

20-3-روی یک صندلی

همسرتان روی یک صندلی محکم قرار بگیرد، سپس شما در موقعیت رو در رو در آغوش او قرار بگیرید. صندلی را در کنار یک دیوار و یا یک وسیله دیگر قرار دهید تا با اطمینان نزدیکی داشته باشید.

20-4-پوزیشن کنار هم، از پشت

کنار هم دراز بکشید. همسرتان پشت شما قرار بگیرد. در این روش که خانم به پهلو دراز می کشد نفوذ عمق کم تری دارد و به جنین و شکم او فشار وارد نمی شود.

20-5-پوزیشن موقعیت چهار دست و پا

این موقعیت در سه ماهه اول و دوم بیشتر قابل  انجام است. اگر بعد از سه ماهه اول، این موقعیت را امتحان می کنید، یک بالش زیر کمر یا پهلوی راست خود قرار دهید. مرد باید زانو بزند تا اطمینان حاصل شود که وزن خود را روی شکم خانم قرار نداده است.

20-6– پوزیشن لبه تخت

زن به طرف پایین تخت و مرد بیرون از تخت بسته به ارتفاع تخت زانو بزند یا بایستد.

پاهای زن جمع و زانوها خم شوند، در دوره بعد از ۳ ماه یک بالش زیر یک طرف از پلو بگذارید تا فشار زیادی به شما وارد نشود.

20-7-پوزیشن از پشت، سبک سگی

روی زانوها و آرنج خود قرار بگیرید و همسرتان از پشت سرتان وارد شود. اگر نیمه دوم بارداری هستید فراموش نکنید که حتما زن باید چند بالش زیر شکم خود قرار دهید تا به جنین، کمر و شکم او فشار وارد نشود. همچنین زیر زانو های زن و مرد باید نرم باشد.

21- کدام پوزیشن نزدیکی در بارداری مناسب نیست؟

در سه ماه سوم، موقعیت حدالمقدور وضعیت چهار دست و پا را کنار بگذارید، نه تنها به این دلیل که شکم شما مانع خواهد بود، بلکه پزشکان توصیه نمی کنند که شما طولانی مدت به روی کمر بخوابید.

هنگامی که شما روی کمر می خوابید، رحم بر آئورت و سیاهرگ بزرگ (مجرای بزرگی که خون را به قلب می رساند) فشار می آورد، که این مساله باعث بالا رفتن فشار خون و کاهش میزان خونی که به قلب می رسد شده، و این مساله نیز به نوبه خود باعث کاهش خونرسانی به کودک می شود.

22- بعد از نزدیکی و ارگاسم دچار گرفتگی عضلات رحمی می شوم، چاره چیست؟

اگر پس از نزدیکی در بارداری عضلاتتان دچار گرفتگی شد، نترسید. یک یا دو ساعت گرفتگی متوسط بعد از نزدیکی در بارداری ، غیر طبیعی نیست، زیرا هم ارگاسم و هم پروستاگلاندین های موجود در مایع منی، می توانند موجب انقباضات رحمی شوند.

دکتر هافمن توصیه می کند اگر بعد از نزدیکی در بارداری دچار گرفتگی عضلات شدید: ” پاهای خود را بالا ببرید، و سه لیوان بزرگ آب بنوشید. چنانچه گرفتگی ها شدیدتر شد، با پزشک متخصص خود تماس بگیرید”. این کار را هنگام لکه بینی نیز انجام دهید.

 

23-میل جنسی و دخول در سه ماهه سوم به چه صورت می باشد؟

در  سه ماه سوم باز هم تغییرات جدیدی در بدن شما صورت می گیرد. مشکلات گوارشی می تواند تاثیر منفی در رابطه جنسی زن و مرد داشته باشد. برای رفع این مشکل از پوزیشن نزدیکی در بارداری شماره ۴ استفاده نمایید.

اگر زن فکر می کند ممکن است اکسیژن لازم به جنین نرسد بهتر است به پهلوی چپ دراز بکشد. بعد از ارگاسم معاشقه طولانی تری داشته باشید زیرا مرحله برگشت از ارگاسم به حالت عادی در این دوره برای زن بیشتر طول می کشد.
با همسرتان حرف بزنید و اگر احساس خستگی می کنید از او بخواهید کمر شما را ماساژ دهد. ماساژ می تواند برای روان و جسم زن باردار بسیار مفید باشد.

24-آیا نزدیکی در هفته آخر باعث می شود درد زایمان شروع شود؟

اگر بدن شما و جنین و دهانه رحم آماده زایمان باشد، ممکن است پزشک یا ماما نزدیکی را به شما توصیه کنند. نزدیکی باعث می شود سرعت روند شروع مراحل زایمان افزایش یابد. اما اگر هنوز دهانه رحم آماده زایمان نشده باشد، باید صبر کنید تا زمان آن فرا برسد و اگر در هفته چهل و دوم بارداری هیچ نشانی از درد زایمان مشاهده نکردید پزشک باید درد زایمان را در شما تحریک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279