Deprecated: هوک elementor/widgets/widgets_registered از نگارش3.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از elementor/widgets/register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5758

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383
مقاله 7 دلیل ترس از زایمان و 1+6 راهکار برای از بین بردن این ترس‌ها

7 علت ترس از زایمان و راهکارهای کاهش آن

بارداری یک اتفاق جالب و شیرینی است که موجب  خوشحالی زوجین  و اطرافیان می‌شود، بخصوص پدر بزرگها و مادر بزرگها
اما چه می‌شود که این خبر و اتفاق خوب و خوشحال کننده، بعد از مدتی به نگرانی و ترس از زایمان تبدیل می‌شود؟

منشاِء  این ترس‌ و نگرانی‌ها از کجاست؟ یا به عبارتی، این ترس‌ها از کجا می‌آیند؟

ممکن است منشا آن یکی  از موارد زیر باشد:

 • تجربه بد خود مادر از زایمان قبلی‌ش
 • تجربهِ بد اطرافیان، از زایمان
 • فکر کردن زیاد مادر، به زمان زایمان و دردهایش
 • دیدن فیلم‌های زایمان، از شبکه‌های مجازی
 • باورهای منفی از خود و دست کم گرفتن توان مادر، توسط خود و یا اطرافیانش
 • فاجعه سازی بعضی‌ها از درد زایمان (آن را خیلی بزرگ ، نشان دادن).
 • خاطرات بد حضور در بیمارستان، در موارد مختلف

هر کدام از این‌ها یا چند علت با هم‌دیگر، می‌تواند مادر را نگران کند و ترس از زایمان را، بوجود آورد.

از لحاظ روانشناسی، معمولا، ترس به علت ناشناخته بودن یک موضوع است.

وقتی از چیزی، اطلاعی نداریم، بیشتر می‌ترسیم:

وقتی اتفاقی را تجربه نکردیم و در انتظار ( 9 ماه) تجربه کردن آن هستیم، روز به روز آن اتفاق در نظرمان بزرگ و یزرگ‌تر می‌شود و بیشتر از آن می‌ترسیم.

یادتان هست؟ دوران مدرسه از اولِ سال، ما را از امتحان نهایی می‌ترساندند و ما هرچه زمان می‌گذشت، ترسمان از امتحان نهایی بیشتر و بیشتر، می‌شد، در حالی که این امتحان هم مثل امتحانات دیگر بود، منتها، ترس و خود کم بینی ما بیشتر شده بود.

بعضی وقت‌ها هم می‌ترسیم چون هیچی از آن، نمی‌دانیم و نمی‌توانیم تصور کنیم چه چیزی، جلوی روی ما قرار دارد. شما وقتی وارد فضایی می‌‍شوید که تاریک است و چیزی را در آن‌جا، نمی‌بینید، از حضور در آن مکان می‌ترسید.

وقتی قصد دارید وارد موقعیت، مکان یا شرایطی شوید که چیزی از آن نمی‌دانید، از آن می‌ترسید.

حالا اگر از قبل هم به شما گفته باشند که این مکان ترسناک است و فیلم‌های ترسناک هم دیده باشید، مسلماً، ترس‌تان بیشتر می‌شود.

آگاهی از موضوع ترس را کاهش می‌دهد:

دقیقاً این اتفاق برای مادران بارداری که هنوز زایمان نکرده‌اند، می‌افتد یعنی چون از زایمان، چیزی نمی‌دانند، به‌شدت از آن می‌ترسند.

چون نه ماه ،در انتظار آن هستند، بیشتر می‌ترسند

چون فیلم‌هایی از آن دیدند که زنان جیغ می‌کشند، بیشتر می‌ترسند.

چون دیگران تعریف بد و هولناکی، از آن کردند، بیشتر می‌ترسند.

چون همسر و بخصوص مادرشان، از روی دلسوزی به آن‌ها می‌گویند، تو نمی‌توانی یا کار تو نیست، بیشتر می‌ترسند.

چون باور ضعیف و ناتوانی از خود دارند، بیشتر می‌ترسند.

چون فکر می‌کنند زایمان طبیعی، آسیب زننده است، بیشتر می‌ترسند.

هر کدام از این‌ها می‌تواند منشا ترس مادر باشد.

جالب است بدانید، مادرانی که یک‌بار تجربه زایمان طبیعی داشتند از زایمان بعدی نمی‌ترسند یا لااقل زیاد به آن فکر نمی‌کنند.

محققین، علت‌‌های ترس از زایمان را به ترتیب، این‌گونه اعلام کرده اند:

راههای غلبه بر ترس از زایمان

اولین دلیل :

درد است

71 درصد، دلیل ترس از زایمان واژینال توسط زنان باردار، ترس از درد ، عنوان شده است. متاسفانه ترس از درد،باعث تشدید درد می­شود.

به هر حال زایمان روندی دردناک است و نمی توان منکر آن شد.

و بشر هم، همواره از درد و رنج گریزان است. هر چند که، درد و رنج در تمام زندگی بشر به شکل‌های مختلف و در زمان‌های متفاوت، همراه او، بوده و هست و حکمت درد و رنج ، برای انسان، بعنوان یک موضوع ناشناخته باقی مانده است.

ترس از درد زایمان، یک موضوع کاملا طبیعی است و نباید با آن جنگید یا آن را نادیده گرفت. اتفاقاً هم، باید آن‌ را دید و پذیرفت. نادیده گرفتن آن، از شدت آن کم نمی‌کند ولی باید با این ترس ، منطقی و اصولی برخورد کرد.

دومین دلیل ترس از زایمان طبیعی:

قبول مسؤولیت است

اینکه زایمان کردن و مادر شدن، یک مسئولیت جدید و بزرگ است، قابل انکار نیست. و شاید همین موضوع هم باعث ترس  و نگرانی بعضی از مادران شده که آیا به اندازه کافی برای این مسئولیت، قابلیت دارند و آماده هستند یا نه.

خیلی از خانم ها فکر می‌کنند، برای انجام زایمان طبیعی، برای مادر شدن و برای شرایط جدیدی که پیش رو دارند آمادگی و شرایط کافی را ندارند و احساس خودتوانمندی کمی دارند.

البته بی‌تصیر هم نیستند، شاید در خانواده و مدرسه و جامعه به ما یاد ندادند تا خودمان را، توان‌مان را، قدرت‌مان را، جدی بگیریم و به خودمان و توانمان، ایمان بیاوریم.

شاید به ما اجازه ندادند تا از توان‌مان استفاده کنیم و کار بکشیم.و آن را عملا ببینیم.

شاید حمایت‌های دلسوزانه اطرافیان، به ما اجازه نداد تا تمرین سخت کوشی کنیم، تا جسم و روح‌مان بلند و قوی شود.

شاید حمایت‌ها و دلسوزی‌های زیاد نزدیکان، به ما اجازهِ خود باوری و خودتوانمندی را نداد.

سومین دلیل ترس از زایمان طبیعی:

اگر نتوانم‌…. است
اگر نتوانم به اندازه کافی تلاش کنم، اگر فرزندم نچرخد، اگر مشکل لگنی داشته باشم، اگر پزشکم، بموقع نرسد، اگر نتوانم درد را تحمل کنم،اگر کیسه آبم زود پاره بشه، اگر بچه‌ام زود بدنیا بیاد و اگر های دیگه ….

شاید بتوان گفت، بیشترین علت این اگرها و نگرانی‌های مادر:

 • گرفتن اطلاعات ناقص از فضای مجازی
 • عادت داشتن به بدبینی، بد گمانی وانتظار اتفاقات بد
 • احساس بی‌کفایتی و عدم شایستگی برای اتفاقات خوب،
 • عادت نداشتن به تصویر کشیدن اتفاقات خوب
  و حتما علت‌های دیگر،می‌باشد.

چهارمین دلیل ترس از زایمان طبیعی:

ترس از آسیب جسمی است.
برخی خانم ها فکر می کنند فشار ناشی از زایمان طبیعی و عبور جنین از کانال زایمان ممکن است به آنها آسیب برساند.

معمولا هم شلی و افتادگی رحم را مطرح می‌کنند.

عوارض زایمان طبیعی

اینکه زایمان طبیعی ممکن است به بدن مادر آسیب وارد کند، قابل انکار نیست ولی آنچه در این فرصت کوتاه می‌توان گفت این است که آسیب جسمی ناشی از زایمان طبیعی با آسیب‌های ناشی از سزارین، قابل مقایسه نیست.

نکته بعدی اینکه، بیشترین آسیبی که به زایمان طبیعی نسبت می‌دهند، افتادگی رحم و گشاد شدن واژن است. که این تصور اشتباه، در جای خودش قابل بحث است. منتها آن‌چه در این فرصت می‌توان گفت این است که این مشکل، براحتی با انجام ورزشهای کگل، قابل پیشگیری و درمان است.

پنجمین دلیل :

ترس از آسیب جسمی به نوزاد و یا ناقص متولد شدن نوزاد است

معمولا هر چه مادر به زمان زایمانش نزدیک‌تر می‌شود ترس و نگرانی‌ش نسبت به سالم بودن یا نبودن فرزندش، بیشتر می‌شود.

درست است که احتمال اتفاق بد، در هر تولدی وجود دارد. ولی این دلیل نمی‌شود که ما فقط  به آن‌ها فکر کنیم. مثل این است که در هر رانندگی، احتمال تصادف وجود دارد و ما در هر سفری فقط به تصادف ، فکر کنیم. واقعا باید دید این احتمالات و اتفاقات، ممکن است به ازای هرچند تولد، پیش بیاید.

قدیمی‌ها می‌گفتند “اگر می‌خواهید بچه‌تون خوشگل بشه به عکس یک بچه خوشگل نگاه کن” الان از لحاظ روانشناسی، این طرز تفکر، تقریبا به رسمیت شناخته شده و باور دارند که وقتی به چیزهای خوب فکر می‌کنیم یا آن‌ها را در ذهن خود به تصویر می‌کشیم، همان اتفاق هم برای‌مان، پیش می‌آید. حتما قانون جذب راشنیده اید، قانون جذب همین را می‌گوید که اگر به اتفاقات خوب فکر کنید یا آن‌ها را به تصویر بکشید بعد از مدتی، در عالم واقعیت هم، همان اتفاق برایتان پیش می‌آید.

حالا چرا وقتی می‌توانیم به خوبی‌ها فکر کنیم و آن‌ها را در زندگی خود رقم بزنیم، به بدی‌ها فکر کنیم؟!!!

ششمین دلیل ترس از زایمان

تجربه‌های تلخ اطرافیان از زایمان است:

اولاً که ما واقعاً نمی‌دانیم آن فرد بخصوص، چه مشکلی داشته که زایمانش سخت شده است. یعنی شرایط هر فرد با فرد دیگر فرق می‌کند، حتی شرایط زایمانی یک فرد، از یک زایمان با زایمان دیگرش، فرق دارد و نمی‌توان شرایط را با هم مقایسه کرد.

و دوم اینکه باید قبول کنیم که بعضی ها در بازگو کردن مطالب و خاطراتشان بزرگنمایی می‌کنند. و شاید نتوان خیلی به توصیفات آنها، استناد کرد.

بعضی‌ها برای اینکه نشان دهند خیلی سختی کشیده اند، در تعریف وقایع زندگی خود، کمی اغراق می‌کنند.

هفتمین دلیل برای ترس از زایمان :

نداشتن حمایت عاطفی خوب، حین زایمان، است.

یکی از نگرانی‌های مادران این است که موقع زایمان، از عزیزان‌شان مثل همسر و یا مادر، دور می‌شوند و یا چون به رفتار پرسنل بیمارستان اعتماد ندارند یا خاطره خوبی از آن‌ها ندارند، از زمان زایمان می‌ترسند.

در این صورت می‌توانید

 • بیمارستانی بروید که به همسر اجازه حضور در زمان زایمان را می‌دهند.
 • یا می‌توانید در یک بیمارستان دولتی زایمان کنید ولی یک ” مامای همراه ” داشته باشید.

مامای همراه کسی است که در زمان زایمان همراه مادر است و با تکنیک‌های کاهش درد زایمان، به مادر کمک می‌کند تا زایمان بهتری داشته باشد و در عین حال از لحاظ عاطفی هم از او حمایت می‌کند.

 • یا مادر می‌تواند بیشتر دردهای خود را در منزل تحمل کند و از کمک و حمایت عاطفی نزدیکانش برخوردار باشد . و هر زمان که فاصله دردها کمتر شد، خود را به بیمارستان برساند.

اما نکته لازم اینکه: هر وقت علایم زایمانی مثل لکه بینی یا درد یا پاره شدن کیسهِ آب را پیدا کردید، بیمارستان یا زایشگاه یا مطب پزشکتان( هر کدام که راحت‌ترید) بروید و یکبار توسط پزشک یا ماما، معاینه شوید اگر مشکلی ندارید و اجازه دادند به منزل بروید و درد را کنار همسر در منزل با بکارگیریِ تکنیکها و پوزیشن‌های کاهش درد، این زمان را در منزل بگذرانید.

هفت راهکار اساسی مقابله با ترس از زایمان

اولین و مطرح ترین راهکار مقابله با ترس از زایمان، صحبت کردن در مورد این موضوع است :

یعنی مادر را تشویق می‌کنیم تا به جای مخفی کردن و غصه خوردن، ترس خود را با اطرافیان بخصوص همسر، رفیق …و یا بارداران دیگر مطرح کند و بگوید که می‌ترسد و یا دقیق تر اینکه بگوید از چه چیز زایمان می‌ترسد از دردش، از آسیب بچه، یا از هر چیزی که به آن فکر می‌کند و باعث ترسش شده است،در مورد آن صحبت کند.

در اینگونه مواقع لازم نیست حتماً شنونده، توصیه خاصی به مادر بکند یا نصیحتش کند که نترسد، فقط شنونده باشد و اجازه دهد او حرفش را بزند و کاملا ترسش را بیان کند.

احساساتش را خالی کند.

در روانشناسی، بیانِ ترس، باعث می‌شود علاوه بر تخلیه روانی فرد، ذهن و فکر او نیز به کمک‌ش بیاید تا این موضوع را منطقی و عافلانه‌تر، نگاه و قضاوت کند.

این تکنیک، یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های مقابله با ترس از زایمان است و در کشورهای پیشرفته، بسیار، مطرح می‌باشد.

پس: مادر از ترس‌هایش صحبت کند. هر آن‌چه او را می‌ترساند، درباره‌اش حرف بزند.

راهکار دوم اینکه، از فرد بخواهیم یکسری سوالاتی از خود بپرسد و خودش هم به آن، جواب دهد:

مثلا از خود بپرسید:

 • من دقیقاً از چه چیز درد می‌ترسم؟
 • چه چیز باعث شد، من فکر کنم نمی‌توانم این درد را تحمل کنم؟
 • چه چیز باعث شد تا من فکر کنم، درد زایمان غیرقابل تحمل و وحشتناک است؟
 • چرا فکر می‌کنم، نمی‌توانم درد زایمان را تحمل کنم؟
 • اگر کمی درد بکشم، چه می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد؟
 • آیا در طول زندگیم، تا حالا هیچ دردی را تجربه نکرده ام؟
 • آیا من اولین و تنها کسی هستم که قرار است این درد را تحمل کند؟
 • اگر نتوانم این درد را تحمل کنم، چه می‌شود؟
 • آیا تا به حال کسی هم به خاطر تحمل درد، مرده است ؟
 • بدترین اتفاقی که روز زایمان، ممکن است برای من، بیفتد، چیست؟
 • بدترین اتفاقی که روز زایمان، ممکن است برای فرزندم، بیفتد، چیست؟
 • درد چه جوری باشد، من نمی‌توانم تحمل کنم؟
 • اگر درد زیاد باشد، برای من چه اتفاقی می‌افتد؟
 • آیا عوارض سزارین را می‌دانم؟
 • برای من و فرزندم، زایمان طبیعی سالم‌ترو مناسب‌تر است، یا سزارین؟
 • برای تحمل مشکلات زایمان طبیعی، آماده‌ترم یا نقاهت و عوارض سزارین؟
 • تحمل درد زایمان طبیعی برایم سخت‌تر است یا نقاهت بعد از عمل سزارین؟
 • آیا در انجام زایمان، سزارین انتخاب اول و برتر است ؟
 • برای فرزندم، سزارین مناسب تر است یا زایمان طبیعی؟
 • آیا هنگام درد، نمی‌توانم کاری کنم تا دردم کمتر شود؟
 • آیا روش یا تکنیک‌هایی هم هست که بتواند فشار درد را کم‌تر کند یا تحمل مرا بیشتر کند؟

“توصیه می‌شود، به تک تک این سوالات خوب فکر کنید و در ذهن خود یا روی کاغذ، به آن‌ها جواب دهید”

(این سوالات،  فقط برای مطالعه نیست) نیم تا یکساعت برای آن وقت بگذارید.

در واقع وقتی شما نزد مشاور روانشناسی می‌روید، طی چند جلسه سوال و جواب و مشاوره، همین کار را برای شما انجام می‌دهند.  یا اجازه می‌دهند یکساعتی صحبت کنید تا از لحاظ روحی تخلیه شوید یا با پرسش‌هایی، ذهن‌تان را برای پاسخگویی به جواب‌ها، یاری می‌کنند.

این  دو روش، صحبت کردن و  پرسش از خود، یکی از روش‌های نوینِ درمان، در روانشناسی است.

راهکار سوم : جایگزین کردن افکار مثبت و قدرتمند به جای افکار و باورهای منفی

 
   سعی کنید و تمرین کنید،  به جای فکر کردن به افکار و باورهای منفی، آن را در ذهن خود با جملات یا افکار مثبت، جایگزین کنید.   مثلا به جای گفتن اینکه من نمی‌توانم درد را تحمل کنم یا من از درد می‌میرم یا هر جملهِ منفی و ناتوان کننده ای که معمولا در ذهنتان است و ناخودآگاه آن‌ها را در ذهنتان مرور و تکرار می‌کنید، آن‌ها را با جملات مثبتی چون: “این درد به من آسیب نمی‌زند” و یا “زایمان یک چالش است که زنان زیادی قبلا در آن پیروزشده اند، پس من هم می‌توانم”، ” من با مهارت‌هایی که یاد گرفتم، به‌راحتی می‌توانم دردم را کنترل و مدیریت کنم”، ” درد زایمان چیزی فراتر از توان یک زن نیست”….

مهارت‌های کنترل و مدیریت درد زایمان در پکیج آموزشی بارداری سالم و زایمان راحت

به خودتان بگویید من قوی هستم، به این دلایل … ( به خودتان، موارد موفقیت‌تان در زندگی ، هرچند کوچک را یادآوری کنید مثلا تحصیلی که کردید، ازدواجی که داشتید، بارداری که دارید وووو)

راهکار چهارم اینکه: خود را سرگرم کنید. 

 1. ایجاد سرگرمی‌هایی مانند انجام ورزش، مطالعه، حضور در جمع دوستان، یا شرکت در کلاس‌های آموزشی یا ورزشی، می‌تواند به شما انرژی خوب و مثبتی بدهد و افکار شما را از منفی بافی‌ها، دور کند.

به جای  تصور اتفاقات بد و ناخوشایند از روز زایمان، بهتر است در تمام طول دوران بارداری، تصویری خیالی و زیبا از اتفاقات خوب در آن‌ روز را، به تصویر بکشید. به این تکنیک، تجسم خلاق می‌گویند. یعنی این شما هستید که تصویری را که دوست دارید، خلق می‌کنید. خلاقِ تصویری زیبا و اتفاقات خوب باشید.

شما فقط ذهن‌تان را آزاد کنید محدودش نکنید یا فکر نکنید که این‌کار نشدنی است. شما فقط زیبایی، خوبی و راحتی را به تصویر بکشید. این‌کار، هم ترس شما را کم می‌کند هم با تکرار آن، اتفاق خوب را هم، برای شما رقم می‌زند( طبق نظر برخی محققین).

این همان قانون جذب است.

راهکار پنجم: پرهیز از فاجعه پنداری

بزرگ کردن درد و فاجعه پنداری درد زایمان، باعث افزایش درد، اضطراب و بی‌قراری مادر و عدم کنترل فرایند زایمان، می‌شود.

از بزرگ کردن اتفاق زایمان دوری کنید. از درد فاجعه نسازید.شما تا به‌حال در طول زندگی، دردهای زیادی را کشیده و تحمل کرده اید. و از پس آن برآمده اید.

وقتی از یک اتفاق یا درد، فاجعه می‌سازید، در واقع به بدنتان، ذهن‌تان و توانتان، این پیام را می‌دهید که ” تو نمی‌توانی” ” تو از پس آن بر نمی‌آیی”، ” از توان تو خارج است”…

معمولا در طول رشد خود،  به اندازه کافی، از این دست پیام‌ها را به شکل‌های مختلف، از اطرافیان مهم زندگی خود( مثل پدر و مادر و معلم..) دریافت کرده ایم. و الان هم در شرایط مختلف سخت زندگی، این باور را داریم که مانمی‌توانیم. زایمان هم یکی از شرایط سخت زندگی است.

چقدر خوب است به جای بزرگ کردن مسئله یا مشکل در ذهن خود، توان، قدرت و ارادهِ خود را بزرگ کنیم. و به خود جملات خوب، نیرومند و قوی را تلقین و تکرار کنیم.

راهکار ششم: تمرینات آرمیدگی یا ریلکسیشن را روزانه انجام دهید:

تمرینات آرمیدگی یا ریلکسیشن، در طول بارداری و زمان زایمان نیز موجب آرامش و بازتوانی روحی و جسمی مادر می‌شود.

این تمرینات باعث می‌شود، مادر در طول بارداری، آرامش خود را حفظ کند، ترس‌ها و نگرانی‌هایش، کمتر شود و همچنین عادت به انجام این تکنیک باعث می‌شود هنگام زایمان در فاصله بین دردها، از آن استفاده کرده و درد و اضطرابش، کم شود.

تمرینات آرمیدگی در “پکیج آموزشی بارداری سالم و زایمان راحت

پیشنهاد یا راهکار هفتم برای مقابله با ترس از زایمان، آموزش است.

آموزش و یادگیری تکنیکهای کمک کننده به کاهش درد زایمان.

این آموزش‌ها در غالب کلاس‌های آمادگی برای زایمان، در اختیار مادران قرار می‌گیرد. و در واقع، این آموزش‌ها به مادر در شناختنِ مکانیسم زایمان، مراحل آن و تکنیک‌‌‌‌‌ها و پوزیشن‌های کاهش درد زایمانی، کمک می‌کند.

این روش (آموزش)، در واقع همان شناساندن ناشناخته هاست.

قبلا گفته شد که یکی از دلایل ترس از زایمان، ترس از ناشناخته هاست.

بعد از گرایش بی‌رویهِ زنان، طی چند سال اخیر، به زایمان سزارین، سازمان بهداشت جهانی تصمیم به آموزش مادران گرفت.
در این دوره های آموزشی، همسر هم باید شرکت داشته باشد.

این دوره‌ها معمولا 8  تا 10 جلسه است. هرجلسه در مورد یک موضوع خاصی آموزش داده می‌شود. بعنوان مثال:

 • آشنا کردن مادران با مشکلاتی که دوران بارداری، پیش می‌آید و آموزش راه‌های کنترل این مشکلات
 • آشنا کردن مادران با مشکلات روحی این دوران و راه‌های کنترل آن
 • شناخت عوارض زایمان طبیعی و سزارین
 • شناخت مراحل مختلف زایمان و هورمون‌های موثر و کنترل کننده زایمان
 • آموزش تکنیک‌های کاهش درد زایمان
 • آموزش پوزیشن‌ها یا وضعیت‌های کمک کننده به روند و سرعت دهنده زایمان و کاهش دهنده درد زایمان
 • آشنایی با مشکلات و مراقبت‌های پس از زایمان
 • آشنایی با مشکلات و مراقبت‌های اولیه مورد نیاز نوزادان

همه این آموزش‌‌ها و ورزش‌های حین بارداری، که معمولا چند جلسه در هفته انجام می‌شود، به داشتن بارداری سالم  و زایمانی راحت‌تر، کمک می‌کند.

در واقع این آموزش‌ها هم به جهت جسمی و هم روانی ، به مادر کمک می‌کند تا بارداری و زایمانی، سالم‌تر و آگاهانه تری، داشته باشد.

از لحاظ جسمی، بدن مادر نرم‌تر وبرای انجام زایمان، آماده‌تر می‌شود.

و از لحاظ روحی هم، ناشناخته های زایمان را برای او روشن و احساس توانمندی برای کنترل و تحمل دردها را در او، افزایش می‌دهد.

ورزش کردن:

یکی دیگر از روش‌هایی که بصورت جدی موجب کاهش درد زایمان می‌شود، ورزش‌های مرتب در دوران بارداری است. مرتب، یعنی  هر روز باید انجام شود، هر روز.

بدون اغراق می‌توان گفت، موثرترین روش و تکنیکِ کاهش درد زایمان و تسهیلِ زایمان است.

طی سال‌ها آموزش به مادران، در غالب کلاس‌های آمادگی برای زایمان، تاثیرات عجیب انجام ورزش‌های دوران بارداری را در کاهش درد و راحت تر شدن زایمان، را دیده‌ام.

البته باید گفت که این ورزش‌ها، چیز عجیب و تازه ای هم نیست، در واقع جبران همان فعالیت‌های نداشته ماست.در قدیم این ورزش‌ها نبود، چون فعالیت بود.

زایمان‌ها اینقدر سخت نبود، چون فعالیت بود.

سزارین، اینقدر زیاد نبود چون فعالیت بود.

در قدیم، مادران در طول بارداری همه کارهای منزل را خودشان و بدون کمک هیچ ماشین یا شخص دیگری، انجام می‌دادند و همان فعالیت‌ها باعث نرمی بدن و لگن‌شان و آمادگی آن‌ها برای زایمان می‌شد.
به هیمن خاطر زایمان‌شان راحت‌تر و بدون ترس انجام می‌شد. آن‌ها انقدر کار داشتند که وقت نداشتن به زایمان و دردشان فکر کنند. انقدر سرشان گرم کارهای مختلف بود که وقت نداشتند نگران باشند و به نگرانی‌هایشان دامن بزنند. کار و  سختی زندگی از آنان، زنانی قوی، قدرتمند و با اعتماد بنفس ساخته بود.

اما با زندگی ماشینی این‌روزه ، فعالیت‌ها کم‌تر شده و جای آن‌را استراحت و استراحت، پر کرده است.

در واقع این ورزش‌ها، جبران همان فعالیت‌های نداشتهِ ماست.

درست است زایمان طبیعی، درد دارد ولی خوبی آن این است که فاصله بین دردها، مادر استراحت یا توقف درد، دارد که در این فاصله می‌تواند ازتکنیک‌های کاهش درد زایمان، استفاده کند.

تکنیک‌های کاهش درد زایمان و آموزش‌های کلاس آمادگی برای زایمان، در”پکیج آموزشی بارداری سالم و زایمان راحت

در یک جمع بندی کلی از این مقاله باید گفت:

فکر کردن زیاد به مسئله‌ی درد زایمان، می‌تواند آن‌را در ذهنمان بزرگتر و به اصطلاح فاجعه آمیزش کند و اعتماد به نفسِ کنترل و تحملِ آن را، از ما بگیرد و احساس ناتوانی و وابستگی زیاد به تیم پزشکی را در ما ایجاد کند.

 • از راهکارهای مقابله با ترس از زایمان که بیان شد، حتما استفاده کنید.
 • آموزش‌های تکنیک‌های آمادگی برای زایمان را، یاد بگیرید.
 • به خاطر داشته باشید استرس‌ها و فکر کردن به اتفاقات بد می‌تواند، اتفاق بد را هم، رقم بزند.
 • تکنیک‌های تن‌‌آرامی و یا ورزش‌ یوگا را، حتما روزانه انجام دهید، به حفظ وایجاد آرامش در طول بارداری و هنگام زایمان، بسیار کمک کننده است.
 • ورزش‌، ورزش و ورزش‌های دوران بارداری را جدی بگیرید و روزانه بصورت مرتب، آن را انجام دهید.

ترس شما حاد است؟

اگر ترس از زایمان در شما خیلی حاد نیست، ورزش های تنفسی و یوگا را حتما انجام دهید. یوگا ترس را در شما کم می‌کند و کنترل ذهن را بالا می‌برد.
یوگا نه تنها برای مقابله از ترس مفید است بلکه در هر زمینه ای از نظر فکری، کنترل ذهن را بالا می‌برد. اما اگر مشکل شما حاد باشد و تمام مدت به این فکر کنید که مشکلی برای شما یا جنین‌تان پیش می‌آید.
باید حتما به روان شناس و مشاور مراجعه کنید تا زودتر ریشه این ترس شناخته شده و برطرف شود، چون بدون شک ترس و اضطراب دائمی شما، بر جنین‌تان هم، اثر می‌گذارد و حتی ممکن است این اضطراب را به ارث ببرد.

نکته آخر اینکه

بدیهی است در زایمان های سخت، سزارین به عنوان راهکاری برای حفظ جان مادر و نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. و در واقع حسنِ علم و جراحی هم همین است که  موقع خطر، به کمک انسان بیاید.
شرایطی نظیر تنگی لگن مادر یا بزرگی بیش از حد جنین،موقعیت غیرطبیعی جنین دررحم، کاهش یا تغییرضربان قلب جنین، طولانی شدن زمان زایمان، بروزخونریزی شدید، مسمومیت‌های شدید بارداری، پارگی کیسه آب، عدم شروع دردهای زایمانی و هر گونه اختلال در پیشرفت طبیعی زایمان که مانع انجام زایمان طبیعی است، منجر به سزارین می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279