Deprecated: هوک elementor/widgets/widgets_registered از نگارش3.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از elementor/widgets/register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5758

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Deprecated: تابع Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type از نگارش 3.5.0 منسوخ شده است! به جای آن از register استفاده نمایید. in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383
سیسمونی : راهنمای کامل خرید سیسمونی برای نوزاد - سایت بارداری

راهنمای خرید سیسمونی

خرید سیسمونی نوزاد یکی از کارهای دوست داشتنی و گاها دردسر ساز برای والدین است. خرید سیسمونی از چه ماهی شروع بشه به نظرتون؟ اگر برای اولین بار است که می‌خواهید وسایل سیسمونی رابرای نوزاد خریداری کنید احتمالا سوالات زیادی برایتان پیش می‌آید. ما در این مقاله با گردآوری اطلاعات مختلف و البته مفید سعی نموده‌ایم راهنمای جامع و کاملی را از هر آنچه که باید درباره خرید سیسمونی بدانید در اختیارتان قرار می‌دهیم.

تیم سایت بارداری با مصاحبه‌های مختلفی که با والدین و به ویژه مادران داشته است اطلاعات مختلفی را در زمینه خرید سیسمونی گردآوری کرده است که در ادامه به صورت کامل آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چرا باید برای نوزاد سیسمونی بخریم؟

خرید سیسمونی برای نوزادان تازه متولد شده از گذشته تا کنون وجود داشته است، تنها سبک و شیوه آن تغییر یافته است. در حقیقت نوزادان تازه متولد شده به عنوان یک انسان که تازه به دنیا می‌آید به وسایل نیاز دارد که والدین باید برای او تهیه کنند.

خرید سیسمونی در فرهنگ های مختلف به شیوه های متفاوت انجام می شود و در کشور عزیزمان ایران نیز در برخی مناطق آداب و رسوم خاصی دارد.

البته در این مقاله به دور از کلیشه ها سعی نموده ایم یک راهنمای اصولی و منطقی را بر اساس نیازمندی های نوزاد در اختیارتان قرار دهیم تا به دور از مصرف گرایی وسایلی را خریداری کنیم که برای نوزاد مناسب باشد و مانع از آسیب رساندن به او شود.

در رسومات گذشه در فرهنگ ما ایرانی ها برای خرید سیسمونی برای نوزادان معمولا گفته می شد که باید خانواده دختر سیسمونی را برای نوزاد تازه متولد شده خریداری کند. اما پیشرفت جوامع و تغییرات فرهنگی باعث شده است این رسوم برداشته شود و پدران و مادران با علاقه و سلیقه خود اقدام به خرید سیسمونی کنند. اگر نظر من را بخواهید من هم می گویم کسانی که تصمیم دارند بچه دار شوند بهتر است خودشان اقدام به خرید سیسمونی بکنند 🙂

برای آمادگی هرچه بیشتر نوزاد با زندگی و کمک به فرایند رشد او بهتر است وسایلی را خریداری کنیم که باعث راحتی نوزاد باشد. از خرید لباس مناسب برای نوزاد گرفته تا خرید وسایل بهداشتی که جزو ضرورت ها می باشد. والدین باید با انتخاب مناسب و کاربردی وسایل سیسمونی را به گونه ای انتخاب کنند که بیشترین تاثیر مثب را بر روی سلامت نوزاد بگذارد.

قبل از خرید سیسمونی به چه چیزهایی توجه کنیم؟

به عقیده برخی اگر پدر و مادر نوزاد از همان ابتدای خودشان بدون دخالت دیگران اقدام به خرید سیسمونی کنند می توانند اولین درس زندگی را به صورت ناخودآگاه به فرزندشان داده باشند.
✔️ آن هم درس مستقل بودن است.

اگر جزو پدر و مادرهایی هستید که می خواهید خودتان اقدام به خرید لوازم نوزاد کنید بهتر است به فضایی که در اختیار دارید توجه کنید. برای مثال اگر اتاقی که برای کودکتان در نظر گرفته اید محدود است بهتر است از همان ابتدا از خرید وسایل بزرگ خود داری کنید.

اگر مستاجر هستید و هر چند وقت یک بار نیاز به جابه جای منزل دارید بهتر است از خرید لوازم غیر ضروری و اضافی جلوگیری کنید. حتی می توانید متناسب با سن و سال نوزاد برخی از لوازم را برای او بخرید و نیاز نیست از همان ابتدا تمام وسایل را خریداری کنید و دغدغه انتقال آن ها را به خانه جدید داشته باشید.

بودجه مورد نظر شما برای خرید سیسمونی چقدر است؟

اگر بودجه خاصی را برای خرید سیسمونی در نظر گرفته اید بهتر است از همان ابتدا در هنگام خرید لوازم به آن نیز دقت کنید. انتخاب های خود را به گونه‌ای سامان دهی کنید که با آن بودجه بتوانید تمام لوازم مورد نیاز خود را خریداری کنید.

بعد از پاسخگویی به این سوالات می‌توانید یک دفترچه بیاورید و تمام چیزهایی که را نیاز دارید در آن یادداشت کنید و بعد از اینکه هر کدام از آن‌ها را خریداری کنید در کنار آن یک تیک بزنید. اگر علاقمند به ثبت هزینه‌های مالی خود هستید، می‌توانید در کنار هر کدام از اقلامی که خریداری کرده‌اید قیمت آن را نیز یادداشت کنید.

خوب به خاطر دارم که در هنگام خرید سیسمونی برای فرزند سومم هنگامیکه به قیمت وسایل سیسمونی فرزند اولم نگاه کردم از تفاوت فاحشی که بین آن دو وجود داشت شگفت زده شدم. نه تنها یادآوری خاطرات آن دوران برایم شیرین بود بلکه همین امر باعث شد در خرید سیسمونی دقت بیشتری به خرج دهم.

حواسمون باشه چه وسایلی رو از قلم نندازیم؟

برای سیسمونی چی لازمه؟ در خرید سیسمونی یک سری لوازم وجود دارد که بسیار ضروری هستند. البته لازم است این نکته را یادآور شویم که زندگی مدرن این روزها باعث شده است خرید سیسمونی جنبه ی تجمل گرایی و گاهی چشم و هم چشمی داشته باشد. اما باید توجه کنیم که از تجمل گرایی پرهیز کنیم و خرید سیسمونی برای نوزاد با رضایت خاطر و جهت رفع نیازهای کودک انجام شود نه برای پز دادن به بقیه!

6 نکته برای خرید لباس سیسمونی

1- در خرید لباس برای نوزاد به جنس پارچه و الیاف آن بسیار دقت داشته باشیم. برخی از پارچه‌های زبر برای کودکان مناسب نیست. علاوه بر اینکه موجب اذیت کردن بدن آن‌ها می شود در آن احساس راحتی نمی‌کنند.

2- همچنین لباس‌هایی که جنس آن‌ها از پلاستیک است با توجه به اینکه از مواد نفتی درست می‌شود: برای سلامت و بهداشت نوازد بسیار نامناسب می‌باشد.

3- بهترین جنس برای لباس نوزادان جنس نخی است. در نتیجه در خرید لباس سیسمونی دقت داشته باشید که تمام الیاف آن از نخ باشد. علاوه بر اینکه برای سلامت کودک مناسب است با توجه به اینکه جنس نرمی دارد. نوزاد شما در آن احساس راحتی می‌کند.

4- همواره سعی کنید در انتخاب لباس برای نوزاد لباس‌هایی با سایز مناسب انتخاب کنید. لباس سایز مناسب لباسی است که :(( تنگ نباشد و تا جایی که ممکن است یک سایز بزرگ تر از نیاز نوزاد باشد))

5- لباس‌هایی با قابلیت کش دار بودن برای کودکان گزینه مناسبی است. زیرا قابلیت انعطاف بالایی دارند و برای مواقعی که کودک چهار دست و پا راه می‌رود بسیار مناسب است.

6- انتخاب نامناسب لباس می‌تواند صدمات جدی به سلامت کودک وارد کند. برای مثال از پوشیدن لباس‌های تنگ برای نوزادان جلوگیری کنید. زیرا با فشردن بدن نوزاد بر رشد جسمی او نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

برخی از لباس‌های مورد نیاز در خرید سیسمونی یا لیست خرید سیسمونی ضروری

 • یقه گرد آستین کوتاه و بلند (سایز صفر تا سه)
 • سرویس 6 تکه خواب نوزاد
 • کلاه نازک
 • زیردکمه دار آستین کوتاه و بلند (سایز صفر تا سه)
 • شلوار (سایز صفر تا سه)
 • سرهمی جورابدار (سایز صفر تا دو)
 • دستکش و روسری
 • قنداق و ناف بند
 • پیشبند دورو
 • پیشبند یک رو
 • کلاه (بندی و استرچ)
 • پیشبند مخصوص غذا خوری
 • پیشبند (به تعداد زیاد)

نکته: برخی از این لباس‌ها را از قبیل:

 • پیش بند
 • لباس راحتی
 • قنداق
 • ناف بند و … را می‌توانید خودتان نیز بدوزید. به این صورت که یک پارچه نخی مناسب (معمولا رنگ سفید انتخاب می‌کنند تا جای لک و کثیفی به خوبی روی آن قابل شناسایی باشد و والدین زود آن را تعویض کنند) انتخاب کنید. اگر خودتان خیاطی بلد باشید که چه بهتر و در غیر این صورت می‌توانید آن را به خیاطی برده تا برایتان حاضر کنند.

این کار علاوه بر اینکه باعث می‌شود در هزینه‌ها نیز صرفه جویی شود. باعث می‌شود که سلیقه شخصی خود را در انتخاب لباس و نوع پارچه بیشتر دخیل کنید.

وسایل استحمام نوزاد

با توجه به اینکه پوست نوزادان بسیار حساس است. در استفاده از مواد شوینده برای استحمام آن باید دقت کافی را داشته باشیم. والدین می توانند با توجه به نوع پوست کودکانشان شامپو سر و بدن و لوسیون های شست و شو را برای نوزادان خریداری کنند.

خوشبختانه امروزه وضعیت بهداشت در ایران با توجه به آموزش های مختلف و امکانات زیادی که در اختیار والدین قرار دارد بسیار پیشرفت کرده است. والدین می توانند با رعایت یک سری نکات بهداشتی ساده از مریض شدن نوزادان پیشگیری کنند.

شست و شوی مناسب و البته مرتب بدن نوزاد در روند رشد او تاثیر مثبت می گذارد. استفاده از وسایل ملایم و مناسب برای پوست نوزاد باعث می شود پوست فرزندتان همواره لطیف و خوش بو بماند.

وسایل مورد نیاز برای استحمام نوزاد

 • شامپو سر نوزاد
 • شامپو بدن نوزاد
 • لوسیون نوزاد
 • پودر بچه
 • پودر شوینده لباس نوزاد
 • صابون مایع و قالبی
 • سفنج شستشو
 • شانه و برس نوزاد
 • حوله سه یا چهار تکه
 • حوله تن پوش نوزاد
 • خشک کن نوزاد
 • لیف حوله ای
 •  لیف عروسکی حمام نوزاد

نکته: تمام مواردی که در این جا ذکر کردیم به صورت کلی اعلام شده اند. نیاز نیست که حتما تمام آن ها را خریداری کنید. همانطور که مستحضر هستید در ابتدای سخن به این نکته اشاره کردیم که با توجه به فضا و بودجه ای که در نظر دارید می توانید آن‌ها را خریداری کنید.

در هنگام استحمام نوزاد مراقب باشیم

برخی از والدین برای مواقعی که کودک را استحمام می‌دهند از صندلی‌های مخصوص استفاده می‌کنند. این صندلی‌ها به گونه ای طراحی شده اند تا کودکانی که هنوز نمی‌توانند تعادل بدن خود را حفظ کنند روی این صندلی‌ها به حال نیمه دراز کش بنشینند تا والدین بهتر بتوانند آن‌ها را حمام دهند. البته می‌توانید به جای خرید این وسیله از همسرتان بخواهید در شست وشوی بدن کودک به شما کمک کند و کودک را برایتان نگه دارد. اما اگر می‌خواهید تنهایی کودک را استحمام دهید بهتر است این وسیله را نیز خریداری کنید. زیرا هنگامی که بدن کودک را شست شو می‌دهید بدن کودک با شامپو لغزنده می‌شود و امکان افتادن آن وجود دارد.

بین خودمون باشه:

می‌توانید برای استحمام راحت‌تر کودک از وان‌های کوچک پلاستیکی نیز استفاده کنید. معمولا قیمت این وان‌ها با توجه به اندازه و جنسی که دارند متفاوت است. شما نیز می‌توانید با توجه به انتظارات خود و میزان بودجه ای که در نظر دارید یکی از آن‌ها را خریداری کنید.

وسایل لازم برای تغذیه کودک:

بی شک تا زمانیکه فرند شما متولد نشود نمی توانید نظر قطعی در باره اینکه به او شیر خشک می دهید یا شیر مادر داشته باشید. اما خرید شیشه شیر مناسب نیز بعد از تولد کودک با توجه به اینکه نوزاد از همان بدو تولد به شیر نیاز حیاتی دارد. ممکن است والدین در ان زمان با توجه به مشغله های دیگری وقت کافی برای خرید شیشه شیر مناسب نداشته باشند. از این ر وبهتر است حداقل یک شیشه شیر را در ابتدا و قبل از تولد نوزاد خریداری کنید.

البته نیازی نیست نگران این مسئله باشید که اگر نوزاد از شیر مادر استفاده کند این شیشه بدون استفاده می ماند. بلکه می توانید برای مواقعی که کودک را پیش همسرتان می گذارید. شیر مادر را داخل بطری نگه دارید و با شیشه شیر برای نوزاد قابل استفاده کنید.

اقلام مورد نیار برای غذای کودک:

 • استریل و گرم کننده
 • شیشه شیر طلقی
 • شیردوش
 • شیشه شیر پیرکس
 •  سرشیشه
 • برس شیشه و سرشیشه شور
 • قاشق و چنگال (حرارتی و معمولی)
 • لیوان آبمیوه خوری و یادگیری

لوازم بهداشتی کودک:

در خرید لوازم بهداشتی کودک باید دقت باشیم که آن دسته از وسایلی که تاریخ مصرف دارند قبل از اینکه تاریخ انقضای آ‌ ها به اتمام برسد بتوانیم از ان ساتفاده کنیم. برای نمونه دستمال رطوب های سایر بزرگ معمولا یک سال تاریخ انقضا دارند و در سال اول کودک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از لحاظ اقتصادی نیز بسته های بزرگ تر به صرفه تر از آب در می آیند. در نتیجه بهتر است در خرید لوازم بهداشتی کودک به این گزینه نیز دقت کافی داشته باشید.

خرید لباس شویی ضروری است یا نه؟

اگر برای کودک خود از پوشک استفاده می کنید باید در زمان های مناسب همواه پوشک را برای کودک تعویض کنید. اگر دوست داشه باشید در این مورد از لحاظ اقتصادی صرف جویی کنی دمی تواند از پارچه استفاده کنید. اما در هنگام شست و شوی پارچه ها باید سعی کنید از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که برای بدن کودک حساسیت زا نباشد و در عین حال به خوبی پارچه ضدعفونی شود.

در چند سال اخیر خرید لباسشویی مخصوص کودک بسیار رواج پیدا کرده است. معمولا کسانی که از پوشک برای کودکانشان استفاده نمی‌کنند لباس شویی‌های مخصوص را خریداری می‌کنند. اندازه این لباس شویی کوچک است. برای لباس کودک بسیار مناسب است. اما اگر از پوشک استفاده می‌کنید پیشنهاد می‌کنم این لباس شویی‌ها را بخرید.

برای شست‌و‌شوی لباس کودک نیز می‌توانید لباس‌های او را به صورت جداگانه داخل لباس شویی بگذارید و با مواد شوینده مخصوص لباس کودک آن‌ها را شست و شو دهید.

برای خشک شدن لباس کودکان سغی کنید از رخت آویزی استفاده کنید که لباس ها را نخ کش نکند. همچنین آن را در جایی قرار دهید که حتمن لباس کودک در معرض تابش نور خورشید و هوای تازه قرار بگیرد.

لیست کلی اقلام بهداشتی در خرید سیسمونی:

 • قیچی
 • شانه
 • حوله صورت
 • ناخن گیر نوزاد
 • سوهان ناخن مخصوص نوزاد
 • قنداق
 •  سرلاک خوری
 • رابط و پد سینه
 • پستانک
 • زنجیر و بند پستانک
 • دندانگیر
 • گوش پاکن مخصوص نوزاد
 • دندان گیر ژلاتینی مخصوص
 • پوش
 • دستمال مرطوب
 • کرم سوختگی سطحی
 • کرم مرطوب کننده
 • وازلین
 • پودر بچه
 • زیر انداز تعویض نوزاد
 • دستمال مرطوب و تمیزکننده
 • تب سنج

نکته: بعضی از این وسایل نظیر تب سنج و کرم سوختگی رو سعی کنید همیشه با خود همراه داشته باشید. پس اگر تمایلی به خرید سایر محصولات بهداشتی نداشته باشید حتما این دو مورد را فراموش نکنید.

سرویس خواب کودک

نوزادان پس از به دنیا آمدن تا چند ماهگی مدت زمان زیادی از طول 24 ساعت را در خواب هستند. اهمیت وسایل مورد استفاده برای خواب کودک جزو ضروریات است. البته این به آن معنا نیست که حتما برای کودک خود سرویس خواب مجزا خریداری کنید. بلکه لازم است وسایل خواب کودک از سایر اعضای خانواده جدا باشد.

به این صورت که پتوی کودک را در یک مدل نخی به صورتی که پرزهای آن جدا نشود انتخاب کنید. همچنین وزن پتو مهم است. وزن پتو یکی از موارد مهمی است که باید در هنگام خرید سیسمونی به آن توجه کنید. زیرا جسه کودکان معمولا ضعیف است. انداختن پتوهای سنگین روی کودک موجب سلب آرامش و راحتی نوزاد می شود.

همانطور که در ابتدای سخن به فضای داخلی اتقاق اشاره کردیم. لازم است یادآور شویم که معمولا کودک تا 6 ماهگی در اتاق خواب مشترک با خودتان می خوابد پس در انتخاب و خرید گهواره دقت داشته باشید که برای حداقل تا 2 سالگی کودک مناسب باشد.

اگر تمایل به خرید وسایل سرویس چوب دارید باید دقت داشته باشید که لبه های ان کاملا صاف باشد و پرزهای چوب باعث اذیت شدن کودک نشود. معمولا برخی از تخت های چوبی از لبه های کنار بسیار شکننده هستند. با شیطنت های کودکانه ممکن است پرزهای آن به بدن کودک آسیب برساند.

لوازم مورد نیاز برای سرویس خواب کودک

 • پشه بند نوزاد برای منزل
 • ویزهای موسیقی
 • ویزهای عروسک دار
 •  پشه بند مخصوص برای مواقعی که بیرون می روید
 • پتو نازک و پاییزی
 • پتو گرم
 • بالش با ارتفاع کم
 • بالش پارچه‌ای
 • بالش پر شده با پشم شیشه

(داخل بالش از پارچه های سبک و نخی و تمیز استفاده شده باشد. پشم شیشه، اما پشم شیشه برای تابستان برای کودک بسیار گرم است: و موجب ناراحتی او می شود.)

سایر وسایلی که می توانید آن ها را برای سیسمونی فرزندتان خریداری کنید:

 • اسباب بازی
 • اسباب بازی هایی که فاقد بخش های نوک تیز باشند
 • اسباب بازی هایی با جنس نرم
 • جغجغه نوزاد
 • پتو نوزاد
 • بالشت شیر دهی مادر
 • پاپوش نازک
 • پاپوش نخی
 • پاپوش کاموا
 • کفش
 • رو فرشی مخصوص نوزاد
 • ساک لوازم کودک
 • ساک لباس مادر

سخن آخر

مطمئن باشین در نهایت این شما هستین که می تونید تصمیم بگیرید چه چیزی برای کودکتون لازمه و چه چیزی لازم نیست. در نتیجه دلیلی نداره تا اقدام به خرید تمام وسایل کنید. لیست سیسمونی نوزاد در این مقاله به صورت کامل بیان شده است و در پایان ریش و قیچی دست خودتونه! که کدوما رو بخرین و از کدوما صرف نظر کنید.

اگه قراره بچه تون دوقلو باشه و نگران خرید سیسمونی دوقلوها هستید. لازمه بهتون بگم برای خرید سیسمونی دوقلو هم می تونید با کمک همین مقاله اقدام به خرید کنید. در مطالب بعدی درباره قیمت سیسمونی و انواع برندهای تولید کننده سیسمونی صحبت می کنیم. اگر در زمینه خرید سیسمونی سوالی دارید در بخش نظرات برامون بفرستین تا بهتون پاسخ بدیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/mehditnt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279